Böcek Sokmalarına Karşı Yapılması Gerekenler

Böcek Sokmalarına Karşı Yapılması Gerekenler

Özellikle yaz aylarında mutlaka çoğunuz böcek ısırıklarına maruz kalmışsınızdır. Böcek ısırığı konusunda dikkat etmeniz gereken tüm bilgiler bu yazıda yer almakta.

Isıran böceğin cinsine göre belirtiler değişse de ilk belirtiler şunlar;

-Kaşıntı

-Kızarıklık ve şişme

-Ağrı ve acı

Böcek sokması durumunda ilk olarak yapılması gerekenler;

Öncelikle nerede bulunduğunuzu anımsayın. Örneğin ormanda olduğunuzu düşünelim. Eğer öyleyse büyük ihtimalle ya bir karınca yada bir sivrisinek tarafından ısırılmış olabilirsiniz.

Isıran böceğin cinsini bilmek hangi tedavinin uygulanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu nedenle önemlidir. Özellikle bebek ve çocuklarda daha dikkatli davranılmalıdır. Eğer çocuğunuzun alerjisi varsa böcek ısırıklarında en yakın çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz. Alerjisi olduğunu bilmiyorsanız şu belirtilere dikkat etmelisiniz. Kaşıntı çok fazla ise, sokulan yerde çok fazla şişlik varsa, nefes alıp vermesinde zorluk, uykusunu etkiliyorsa, bilinç kaybı ve aşırı şişlikler varsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.

Peki hangi durumlarda doktora gitmelisiniz ?

Her böcek ısırığında doktora gidilmez. Fakat şu durumları yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor demektir ;

  • baş dönmesi
  • yutma güçlüğü
  • anksiyete
  • hızlı veya düzensiz kalp atışı
  • nefes almada zorluk
  • bulantı kusma veya ishal

Böcek sokması durumunda diğer yapılması gerekenler;

Öncelikle ısırılan bölgeyi enfeksiyon kapmaması için yıkamalısınız. Sonrasında eczanelerde satılan böcek ısırıkları için kullanılan kremlerden mutlaka edinmeli ve kullanmalısınız. Yara elinizde veya kolunuzda ise kolunuzu oldukça yukarıda tutmaya çalışarak kan akışını yavaşlatın.

Tüm bunların ardından eğer hala belirtiler devam ediyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora gözükmenizi tavsiye ederim..

Evinizde ve bahçenizde böceklere karşı önlem almak iççin Üsküdar böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçebilir ve ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede eviniz, bahçeniz de börtü böceklerden kurtulur.

Haşere istilasını yok edilmesi için gerekli bilgi birikimi ve tecrübesiyle Sct Haşere İlaçlama firması başta olmak üzere İstanbul’un tüm semtlerinde ilaçlama hizmetleri vermektedir. Böcek ve haşerelere karşı profesyonel hizmetleri ile sizlerin memnuniyetini sağlamayı hedeflemektedir. Kısa süre içerisinde böcek ilaçlama sayesinde böcek istilasından kurtulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve ilaçlama hizmeti için hemen müşteri temsilcileri ile irtibata geçebilirsiniz.